Перейти до змiсту
 

За вушко і на сонечко. Заробітну плату виводитимуть з тіні.

Зарплату "в конверті" буде тяжко виплачувати.

Легалізація заробітної плати. Буде чи ні?

Як відомо, наш уряд твердо налаштований проводити пенсійну реформу. Звісно, реалізація цієї реформи проходить зі слонячою грацією – як загалом, і все інше у сфері нашої державної політики. Але те, що в пенсійній сфері необхідність змін настала вже давно – зрозуміло.

Одним з китів, на якому тримається система гідного пенсійного забезпечення у розвинутих державах, є накопичувальна система. Тобто отримуючи заробітну плату, людина відкладає певну частину грошей на свій накопичувальний рахунок. При виході на пенсію гроші з цього рахунка використовуються для виплати пенсії. Тобто скільки наскладав – такий розмір пенсії отримуєш. Маєш більше грошей – більша пенсія, менше – ну, відповідно, і пенсійна виплата менша…

Крім накопичувальної, ще є декілька систем. В сумі вони дають достойний розмір пенсії. Якщо вам буде цікаво – можу розказати про це ретельніше в інших публікаціях. Зараз же мова про інше.

Так от, можновладці розраховують, що введення в дію накопичувального (другого) рівня пенсійного забезпечення спонукає людей вимагати від роботодавця виплати “білої зарплатні”. Зрозуміло чому: чим більший розмір зарплати – тим більше відрахувань з неї до накопичень, тим більша пенсія.

В даний же час більшість заробітної плати – схована у “конверти”. Один з методів, що переконує урядовців в цьому, є порівняння показників середньої зарплати державного сектора (де вся зарплата “біла”) і приватного сектора. На початку 2011 року це були 2700 грн в держсекторі і 1800 грн в приватному. Тобто щось таки не сходиться…

Чого зарплату ховають “в тінь”?

Причина проста – величезний відсоток відрахувань, які потрібно провести роботодавцю із зарплати найманого працівника. Близько 40%, а то й більше, відрахувань у Пенсійний фонд. І навіть самі підприємці кажуть – так, ми згідні платити білу зарплатню, ми розуміємо необхідність цього, але… зменшіть суму відрахувань. Здається, вихід до легалізації сам собою зрозумілий – зменшити навантаження на заробітну плату. І вона з’явиться з тіні сама.

Та наші чиновники не шукають легких шляхів.

Введення накопичувальної системи попередньо заплановане на 2013 рік. Але щоб ввести її в дію, зарплата має бути легалізована, виведена з тіні.


Чи багато грошей знаходиться в “тіні”?

За даним Інституту демографії НАНУ, в тінь сховано близько 145 млрд гривень фонду оплати заробітної плати. І за даними цього ж Інституту, внаслідок цього до бюджету Пенсійного фонду втрачається близько 50 млрд гривень надходжень в рік.

Заявлена сума річного дефіциту бюджету Пенсійного фонду - в районі 30 млрд гривень. Тобто очікуваний ефект від легалізації ще б мав дати 20 млрд гривень понадпланово.

Як бачимо, шматочок ласий, так що “тіньову” зарплату у спокою держава не залишить.

Зменшувати навантаження урядовці не збираються. Але й лишати “в тіні” заробітну плату теж не збираються. Кажуть – “будемо легалізовувати!”.

Якими методами легалізовуватимуть заробітну плату? Як виводитимуть з “тіні” гроші “в конвертах”?

Тут мені сорока трохи нашептала різного, а я це зібрав докупи, систематизував  і пропоную вам. А ви вже вирішуйте, всерйоз це сприймати чи ні. Хоча при дефіциті Пенсійного в 30 млрд грн очікувані “видбілені” 50 млрд натякають, що просто так цього не полишать.

То як будуть детінізувати зарплату? Звісно, силовими методами. Метод “пряника” – тобто зменшення податкового навантаження на зарплату – поки що застосовувати не збираються. Так що залишається “кнут”. Кнути у нас на різний смак:

  • Для відбілювання заробітної плати планується ввести типові тарифи для певних посад. Тобто, якщо людина працює продавцем, то їй не можна буде виплачувати заробітну плату, меншу від визначеного тарифу.
  • Використовуватимуться перевірки і інспектування. Буквально це виглядатиме так, що зайдуть в магазин і питатимуть: “А ти що тут робиш за прилавком? Продаєш? А де твій контракт, де угода?”. Кажуть, і знамениті слова “Я стажер” не рятуватимуть. Адже, мовляв, навіть при стажуванні потрібно мати дозвіл на роботу, контракт чи тимчасову угоду. Інакше сприймуть за “нелегала”.
  • Якщо виявлять випадки приховування зарплати або неналежного оформлення працівників – для власників і роботодавців будуть.. Правильно, будуть штрафи! Причому суми штрафів, озвучені С.Тигипко – вражаючі, близько 35000 грн.
  • Звісно, використовуватимуть і такі “улюблені” прийоми, як “непрямі” докази порушення. Аналізуватимуться дані різних служб, і на їх підставі будуть робитись висновки про ризик використання нелегальної праці. Ось наприклад – МРЕО каже, що на фірмі є зареєстровані 20 автобусів. А звіт до Пенсійного подається лише на 10 водіїв,  і у відділ кадрів є лише 10 трудових книжок. А інші 10 автобусів? Хто ж кермує ними?  Так міркуватимуть чиновники і бадьорою ходою прямуватимуть до вас зі словами: “Перевірочка!”.
  • І ще один приклад “непрямого” методу. Знову фірма, знову автобуси. Фірма-перевізник звертається до місцевої влади за компенсацією – ось ми ваших пільговиків-пенсіонерів-ветеранів перевозили, компенсуйте нам це відповідно до закону. А звіт до Пенсійного фонду ця фірма подавала з нульовим прибутком і відсутністю найманої праці. От і почує перевізник у відповідь “щире” здивування – водіїв ви не маєте, наймана праця у звіті не вказана, зарплатня не нараховувалась… То хто ж цих пільговиків возив? Невже власник сам на 20 автобусах управлявся?… А чим скінчится таке “здивування”, ви і самі здогадуєтесь. Хеппі-енду не буде точно.

Ось такі новини мені сорока нашептала, а я вам переказав. Вірити чи не вірити – справа ваша, а як буде насправді – побачимо через декілька місяців. Готуйтесь до легалізації, панове.

А щоб ви не дуже засмучувались – ось вам традиційний десерт:

- Учора коханці в ліжку почав розповідати анекдот, аж раптом чоловік прийшов.

- І що???

- Довелося розповідати спочатку.

Одразу видно, що чоловік був неабиякий веселун. Тому що якби був бізнесмен, то попросив би розповісти про каталог промышленных предприятий – щоб знайти потрібне устаткування чи товари для бізнесу.

Щоб у звітах був прогрес – підпишись на RSS! (він же – на  електронну пошту)

Щоб новин відчути вітер – зафоловтесь на мій TWITTER!

З повагою, Консультант

    993379744

Дякую, що додали цю статтю в:
РћРїСѓР±Р»iкувати Сѓ twitter.com Написати в своему блозi livejournal

2 комментария

  1. qwerty пишет:

    фОТО ДО статі просто ….

Написати коментар

XHTML: Ви можете використовувати теги: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>