Доброго дня, друзі.
Сьогодні, мабуть, тільки лінивий не говорить про пенсійну реформу. Тема мусується всюди і жваво обговорюється. Але в той же час в цій темі спостерігається ситуація зі старого радянського анекдоту про арм’янське радіо, яке спитали: ”Яка різниця між “матом” і “діаматом?”. Відповідь: “Мат” знає кожен, але всі роблять вигляд, що не знають. “Діамат” ніхто не знає, але всі роблять вигляд, що знають”.
Так і з пенсійною реформою. Всі знають, що якась реформа буде, всі впевнені, що вона погана і нічого хорошого не принесе, але якщо розмовляти по її суті – певного ніхто нічого не знає, окрім як те, що піднімуть пенсійний вік і після того настане кінець світу
Я, звісно, перебільшую, але загалом ситуація саме така. Тож хочу дати вам трохи даних по цій самій пенсійній реформі. Запропоную вашій увазі ту інформацію, яка отримана з офіційних джерел – тобто те, що кажуть високопосадовці і депутати. Інших даних поки що нема.
Вірити чи не вірити наведеному нижче, вважати реформу поганою чи задовільною – вирішувати особисто вам. Але знати про неї потрібно. Сьогодні у нас є робота скажімо, работа в Житомире, а в майбутньому ми – пенсіонери.
Отже, проект пенсійної реформи нещодавно підтримав парламент у першому читанні. Перед тим Кабмін запевняв, що в цьому тексті реформи враховані всі побажання громадськості і внесено суттєві зміни, які її суттєво пом’якшать
Депутати заявляють, що не підтримають жодних нововведень, які погіршать життя пенсіонерам – майбітнім і теперішним. Тобто не проголосують за неї в разі погіршення соціальних стандартів.
Але я особисто впевнений, що реформа буде прийнята найближчими днями чи тижнями. Адже стан справ у державі зараз такий, що без кредиту МВФ нас чекає крах, дефолт. А одна з головних умов надання МВФ кредиту для України – проведення пенсійної реформи. Враховуючи, що декілька мільярдів доларів позики потрібні позаріз, маємо чіткі підстави вважати, що наш уряд зробить все можливе, щоб протиснути цю реформу. І протисне.
Ще один непрямий (чи скоріш – дуже навіть прямий) доказ цього – почута сьогодні мною в новинах інформація про те, що у Вашингтоні відбулась зустріч наших чиновників з керівництвом Міжнародного валютного фонду. Чиновниками цими були Федір Ярошенко, міністр фінансів, та Юрій Бойко, міністр палива та енергетики. В результаті цієї зустрічі керівницьтво МВФ завірило, що продовжує співпрацю з Україною, і вже скоро виділить наступний транш кредиту – за словами С.Тигипка, це може відбутися на початку серпня.
Отже, долю пенсійної реформи, можна вважати вирішеною – вона буде прийнята.
Які ж основні постулати пенсійної реформи “по-українськи”? Які зміни до неї внесли, що лишили, що викинули, а що додали? Сергій Тигипко заявляв, що до реформи внесено близько 11суттєвих змін, які пом’якшать її вплив на населення.
Основні пункти зміненої пенсійної реофрми є такі:
- Перше, найбільш резонансне питання – підняття пенсійного віку. Отже, підвищення пенсійного віку жінкам таки відбудеться. Жінкам пенсійний вік підвищать із 55-ти років до 60-ти. Це підвищення відбудеться протягом 10 років (раніше планували 5). Кожного року пенсійний вік збільшуватиметься на півроку, допоки не сягне 60-ти. Такий перехідний період має згладити шоковий ефект від реформи. А тим жінкам, які підпадуть під дію цих положень, як компенсацію, пропонують за кожні зайві півроку роботи додати до пенсії по 2,5%. Як стверджують урядовці, в цей перехідний період у жінок буде право вибору. Це зміна номер 2.
- Протягом трьох років після прийняття реформи жінки матимуть вибір – чи піти на пенсію за старою системою (маючи не менш ніж 30 років трудового стажу), чи працювати далі, виходити на пенсію за новою системою, заробляючи до пенсії додатково по 2,5% за кожні півроку.
- При розрахунку пенсії будуть враховувати не лише дані персоніфікованого обліку (як пропонувалось у першому варіанті реформи), але й дані трудових відносин до 2000 року за довідками про зарплату (так є і зараз). Тобто залишиться система обчислення пенсій, яка діє тепер – можна використати для обчислення пенсії будь-який період своєї трудової діяльності в 60 місяців (тобто 5 років). Відверто кажучи, мені було дуже дивно бачити такий пункт. Маю на увазі перший варіант, коли пропонували враховувати лише персоніфікацію. Адже персоніфікація була введена в Україні з 1998-1999 років, для пенсії враховуються дані персоніфікованого обліку лише з 2000 року. Виходило, період роботи до 2000 року пропонували викинути. Але людина працювала і заробила собі право використати той заробіток, який був у неї протягом її трудової діяльності. Мабуть, хотіли трохи зекономити чиновники, та під тиском обуреного суспільства цю норму скасували.
- Якщо працівник досяг пенсійного віку і не виявив бажання отримувати пенсію, а залишився далі працювати, то він зможе заробити збільшення своєї пенсії. Отже, якщо працівник пропрацює 5 років після пенсійного віку, то за кожен відпрацьований рік його пенсія має збільшитись на 6% (на даний час теж є таке збільшення, але лише на 1%). Якщо ж пропрацює більше 5 років, то збільшення становитиме 9%. Мається на увазі іменно той випадок, коли людина працює далі і не отримує пенсію. Якщо ж вийде на пенсію, почне її отримувати і далі працювати – то такого збільшення не отримує. Таким чином уряд хоче стимулювати людей далі продовжувати працювати, заодно намагаючись зменшити дефіцит Пенсійного фонду.
Ну от, на сьогодні, вважаю, досить інформації, продовжу цю тему в наступній публікації.
Традиційний десерт:
- Дефолт – це коли грошей нема?
- Дефолт – це коли гроші були. Коли їх нема – звичайне життя.
Щоб у звітах був прогрес – підпишись на RSS! (він же – на електронну пошту)
Щоб новин відчути вітер – зафоловтесь на мій TWITTER!
З повагою, Консультант.
Схожі матеріали за цією темою:




