Перейти до змiсту
 

Що собою являє пенсійна реформа-2011? Частина 1.

Що нам готує пенсійна реформа-2011?

Доброго дня, друзі.

Сьогодні, мабуть, тільки лінивий не говорить про пенсійну реформу. Тема мусується всюди і жваво обговорюється. Але в той же час в цій темі спостерігається ситуація зі старого радянського анекдоту про арм’янське радіо, яке спитали: ”Яка різниця між “матом” і “діаматом?”. Відповідь: “Мат” знає кожен, але всі роблять вигляд, що не знають. “Діамат” ніхто не знає, але всі роблять вигляд, що знають”.

Так і з пенсійною реформою. Всі знають, що якась реформа буде, всі впевнені, що вона погана і нічого хорошого не принесе, але якщо розмовляти по її суті – певного ніхто нічого не знає, окрім як те, що піднімуть пенсійний вік і після того настане кінець світу :-)

Я, звісно, перебільшую, але загалом ситуація саме така. Тож хочу дати вам трохи даних по цій самій пенсійній реформі. Запропоную вашій увазі ту інформацію, яка отримана з офіційних джерел – тобто те, що кажуть високопосадовці і депутати. Інших даних поки що нема.

Вірити чи не вірити наведеному нижче, вважати реформу поганою чи задовільною – вирішувати особисто вам. Але знати про неї потрібно. Сьогодні у нас є робота скажімо, работа в Житомире, а в майбутньому ми – пенсіонери.

Отже, проект пенсійної реформи нещодавно підтримав парламент у першому читанні. Перед тим Кабмін запевняв, що в цьому тексті реформи враховані всі побажання громадськості і внесено суттєві зміни, які її суттєво пом’якшать

Депутати заявляють, що не підтримають жодних нововведень, які погіршать життя пенсіонерам – майбітнім і теперішним. Тобто не проголосують за неї в разі погіршення соціальних стандартів.

Але я особисто  впевнений, що реформа буде прийнята найближчими днями чи тижнями. Адже стан справ у державі зараз такий, що без кредиту МВФ нас чекає крах, дефолт. А одна з головних умов надання МВФ кредиту для України – проведення пенсійної реформи. Враховуючи, що декілька мільярдів доларів позики потрібні позаріз, маємо чіткі підстави вважати, що наш уряд зробить все можливе, щоб протиснути цю реформу. І протисне.

Ще один непрямий (чи скоріш – дуже навіть прямий) доказ цього – почута сьогодні мною в новинах інформація про те, що у Вашингтоні відбулась зустріч наших чиновників з керівництвом Міжнародного валютного фонду. Чиновниками цими були Федір Ярошенко, міністр фінансів, та Юрій Бойко, міністр палива та енергетики. В результаті цієї зустрічі керівницьтво МВФ завірило, що продовжує співпрацю з Україною, і вже скоро виділить наступний транш кредиту – за словами С.Тигипка, це може відбутися на початку серпня.


Отже, долю пенсійної реформи, можна вважати вирішеною – вона буде прийнята.

Які ж основні постулати пенсійної реформи “по-українськи”? Які зміни до неї внесли, що лишили,  що викинули, а що додали? Сергій Тигипко заявляв, що до реформи внесено близько 11суттєвих змін, які пом’якшать її вплив на населення.

Основні пункти зміненої пенсійної реофрми є такі:

  1. Перше, найбільш резонансне питання – підняття пенсійного віку. Отже, підвищення пенсійного віку жінкам таки відбудеться. Жінкам пенсійний вік підвищать із 55-ти років до 60-ти. Це підвищення відбудеться протягом 10 років (раніше планували 5). Кожного року пенсійний вік збільшуватиметься на півроку, допоки не сягне 60-ти. Такий перехідний період має згладити шоковий ефект від реформи. А тим жінкам, які підпадуть під дію цих положень, як компенсацію, пропонують за кожні зайві півроку роботи додати до пенсії по 2,5%. Як стверджують урядовці, в цей перехідний період у жінок буде право вибору. Це зміна номер 2.
  2. Протягом трьох років після прийняття реформи жінки матимуть вибір – чи піти на пенсію за старою системою (маючи не менш ніж 30 років трудового стажу), чи працювати далі, виходити на пенсію за новою системою, заробляючи до пенсії додатково по 2,5% за кожні півроку.
  3. При розрахунку пенсії будуть враховувати не лише дані персоніфікованого обліку (як пропонувалось у першому варіанті реформи), але й дані трудових відносин до 2000 року за довідками про зарплату (так є і зараз). Тобто залишиться система обчислення пенсій, яка діє тепер – можна використати для обчислення пенсії будь-який період своєї трудової діяльності в 60 місяців (тобто 5 років). Відверто кажучи, мені було дуже дивно бачити такий пункт. Маю на увазі перший варіант, коли пропонували враховувати лише персоніфікацію.  Адже персоніфікація була введена в Україні з 1998-1999 років,  для пенсії враховуються дані персоніфікованого обліку лише з 2000 року. Виходило, період роботи до 2000 року пропонували викинути. Але людина працювала і заробила собі право використати той заробіток, який був у неї протягом її трудової діяльності. Мабуть, хотіли трохи зекономити чиновники, та під тиском обуреного суспільства цю норму скасували.
  4. Якщо працівник досяг пенсійного віку і не виявив бажання отримувати пенсію, а залишився далі працювати, то він зможе заробити збільшення своєї пенсії. Отже, якщо працівник пропрацює 5 років після пенсійного віку, то за кожен відпрацьований рік його пенсія має збільшитись на 6% (на даний час теж є таке збільшення, але лише на 1%). Якщо ж пропрацює більше 5 років, то збільшення становитиме 9%. Мається на увазі іменно той випадок, коли людина працює далі і не отримує пенсію. Якщо ж вийде на пенсію, почне її отримувати і далі працювати – то такого збільшення не отримує. Таким чином уряд хоче стимулювати людей далі продовжувати працювати, заодно намагаючись зменшити дефіцит Пенсійного фонду.

Ну от, на сьогодні, вважаю, досить інформації, продовжу цю тему в наступній публікації.

Традиційний десерт:

- Дефолт – це коли грошей нема?

- Дефолт – це коли гроші були. Коли їх нема – звичайне життя.

Щоб у звітах був прогрес – підпишись на RSS! (він же – на  електронну пошту)

Щоб новин відчути вітер – зафоловтесь на мій TWITTER!

З повагою, Консультант.

Дякую, що додали цю статтю в:
РћРїСѓР±Р»iкувати Сѓ twitter.com Написати в своему блозi livejournal

Написати коментар

XHTML: Ви можете використовувати теги: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>