Перейти до змiсту
 

Що не є базою персональних даних. Володільці і розпорядники баз персональних даних

Сьогодні я продовжу тему персональних даних та їх захисту. Розтяглась ця тема досить надовго, але нічого не вдієш – занадто вона велика і невизначена.

Отже, в попередніх публікаціях ми з’ясовували дві речі:

Зараз же можемо поговорити про те, що не є базою персональних даних і на кого не поширюється дія закону про захист персональних даних.

Що не є базою персональних даних? Хто є володільцем і розпорядником бази?

Як каже Закон, фізичні особи та самозайняті особи вирішують самостійно, чи володіють вони базами даних, чи поширюється на них дія Закону і чи реєструвати їм бази даних.

Пояснити це краще на прикладі діяльності адвоката.

Беремо середньостатистичного адвоката, який займається приватною практикою, надаючи свої адвокатські послуги фізичним особам (простіше кажучи – людям). Закон зовсім не зобов’язує його вести бази персональних даних на своїх клієнтів. Але якщо адвокат всіх своїх клієнтів класифікує, оформляє їх персональні дані у вигляді картотеки чи електронного списку, оновлює ці дані, підтримує в актуальному стані (оновлює телефони, електронну пошту, адреси) – то це вже стає базами персональних даних і об’єктом уваги Закону.

Але відомо, на кого дія цього Закону не поширюється. Таке визначено в абзаці другому ст.1 згаданого Закону:

«Дія цього Закону не поширюється на діяльність зі створення баз персональних даних та обробки персональних даних у цих базах:

  • фізичною особою – виключно для непрофесійних особистих чи побутових потреб;
  • журналістом – у зв’язку з виконанням ним службових чи професійних обов’язків;
  • професійним творчим працівником – для здійснення творчої діяльності.»

Нотаріуси працюють з персональними даними своїх клієнтів, в той же час документи нотаріального діловодства та архів нотаріуса, визначені у статті 14 Закону України «Про нотаріат», не підпадають під дію Закону про захист баз персональних даних. І не підлягають обов’язковій реєстрації.

Також договори, які укладають підприємці-фізичні особи, якими передбачено виконання робіт або надання послуг, не є базою персональних даних і не підлягають державній реєстрації.

Хто такі “володілець бази персональних даних” та “розпорядник персональних даних”?

Володільцем бази персональних даних згідно з абзацом третім статті 2 Закону є фізична або юридична особа, якій законом або за згодою суб’єкта персональних даних надано право на обробку цих даних, яка затверджує мету обробки персональних даних та процедуру їх обробки, якщо інше не визначене законом.


Так, якщо персональні дані обробляються юридичною особою, то володільцем бази персональних даних є юридична особа.

Розпорядником бази персональних даних згідно з абзацом дев’ятим статті 2 Закону може бути фізична чи юридична особа, якій володільцем бази персональних даних або законом надано право обробляти ці дані.

Наприклад, якщо фірма має представництва, філії, відділення тощо, то юридична особа – фірма виступає володільцем бази персональних даних, а її відділення виступають розпорядниками.

Згідно зі статтею 4 Закону володільцем чи розпорядником бази персональних даних можуть бути підприємства, установи і організації усіх форм власності, органи держави влади чи органи місцевого самоврядування, які обробляють персональні дані відповідно до закону.

Та разом з тим – якщо володільцем бази персональних даних є орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, то розпорядником бази персональних даних, крім цих органів, може бути лише підприємство державної або комунальної форми власності, що належить до сфери управління цього органу.

Жарт дня на сьогодні:

“Шановні громадяни! Для виклику ліфта є дві кнопки. Натисніть верхню, якщо хочете їхати вгору. Натисніть нижню, якщо хочете їхати вниз. Натисніть обидві кнопки одразу, якщо хочете почути оцінку вашого інтелекту”.

А для того, щоб почути кваліфіковану юридичну оцінку ситуації, знадобиться юридическая консультация онлайн. Це хороший спосіб отримати оперативну пораду юриста онлайн.

Щоб у звітах був прогрес – підпишись на RSS! (він же – на  електронну пошту)

Щоб новин відчути вітер – зафоловтесь на мій TWITTER!

З повагою, Консультант

Дякую, що додали цю статтю в:
РћРїСѓР±Р»iкувати Сѓ twitter.com Написати в своему блозi livejournal

Написати коментар

XHTML: Ви можете використовувати теги: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>