Перейти до змiсту
 

Постанова Кабміну 1196. То як тепер сплачувати єдиний соціальний внесок і єдиний податок?

Як сплачувати єдиний соціальний внесок, в які терміни

Вже стає звичним і навіть традиційним, що теми деяких публікацій виникають внаслідок жвавого обговорення в коментарях.

Ось і зараз – в коментарях до попередньої статті, “Як сплачувати єдиний соціальний внесок підприємцю на спрощеній системі”, спочатку спалахнула дискусія щодо термінів сплати, а потім спливла ще одна проблема, пов’язана з Постановою КМУ № 1196 від 27.12.2010 року – яка встановила, що 43 відсотки єдиного податку треба платит у податкову, а 57 відсотків – до Пенсійного.

Це спонукало мене до публікації статті, присв’яченої цим питанням.

Отже, щодо термінів сплати єдиного соціального внеску підприємцями-фізичним особами на спрощеній системі оподаткування без найманої праці. Сплачувати єдиний соціальний внесок щомісяця – найкращий варіант. Хоча якщо ви сплатите його раз на квартал – теж нічого страшного не відбудеться.

Цікавий варіант в коментарях запропонував Микола – сплатити ЄСВ по закінченню року, а до того часу покласти гроші на депозит :)

Тепер ще одна проблема. Проблема? Знову проблема? Так, у нас традиційно події розвиваються від поганого до гіршого. Черговим продовженням такої традиції стало наступне.

27 грудня 2010 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 1160, в якій, зокрема, були викладені такі положення (цитую):

“6) розподіл сплачених суб’єктом  малого  підприємництва  сум єдиного податку  Державною казначейською службою не здійснюється.

Суб’єкт малого підприємництва сплачує:

 • 43 відсотки   нарахованого   єдиного   податку   на   рахунки відповідного бюджету;
 • 57 відсотків нарахованого єдиного податку на рахунки  органів Пенсійного  фонду  України  як  частину  суми  єдиного  внеску  на загальнообов’язкове державне соціальне страхування;”

Про що тут мова? Де тут проблема?

Мова про єдиний податок.

Єдиний податок містить в собі не лише чистий податок. Сума єдиного податку – це поєднання декількох видів платежів. В ньому є певні відрахування до Пенсійного фонду, в соціальні фонди – соцстраху та безробіття. Розщеплення єдиного податку робило(робить) Держказначейство.

Тобто ви сплачували єдиний податок, він поступав на рахунок казначейства. Воно проводило відщеплення від податку і перераховувало:

 • власне податок – на рахунок місцевого бюджету,
 • 42% від суми – на рахунок  місцевого управління Пенсійного фонду
 • ще декілька відсотків – на рахунки відповідних місцевих фондів соцстраху та безробіття.

Отже, ваша задача була сплатити вчасно єдину суму. Котру потім в нутрощах державної системи розщеплювали на декілька платежів. Вас це не зачіпало ніяким чином. А ось тепер стало інакше.

Постанова 1126 внесла зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 16 березня 2000 р. N 507 (яка регулювала порядок обчислення і сплати єдиного податку).

Перша зміна – це те, що: “розподіл сплачених суб’єктом  малого  підприємництва  сум єдиного податку  Державною казначейською службою не здійснюється”.

Тобто, держказначейство тепер вже не буде розщеплювати єдиний податок, який ви сплачуватимете.

А що ж тоді буде? І чого вас має це цікавити?

Все цікаве лежить далі – ось в цих  реченнях: “Суб’єкт малого підприємництва сплачує:

 • 43 відсотки   нарахованого   єдиного   податку   на   рахунки відповідного бюджету;
 • 57 відсотків нарахованого єдиного податку на рахунки  органів Пенсійного  фонду  України  як  частину  суми  єдиного  внеску  на загальнообов’язкове державне соціальне страхування;”

Ось навколо цього все і закрутилось. Тобто тепер вираховувати суми і сплачувати їх на різні рахунки доведеться вам особисто. То що тепер і куди сплачувати? Які суми? І що, в пенсійний тепер менше платити, чи більше? Навколо цієї теми точились дебати в коментарях до попередньої статті.

Я не торкатимусь теми сплати єдиного податку в податкову. Скажу лише, що податкарі і самі не можуть нічого конкретного сказати. Коли до них звернулись з проханням роз’яснити ситуацію, то спочатку були незрозумілі висловлювання, потім все ж дійшли згоди – що 43 відсотки треба сплатити, але куди? Коли дійшло до того, що гроші від сплати податку мають йти на рахунки відповідних бюджетів, податкарі відчутно занервували (тому що виникло питання “а нащо тоді тут податкова?”). Чіткого роз’яснення, на жаль, поки що нема, Держказначейство проводить розщеплення єдиного податку за старим механізмом, котрий  описаний вище, підприємці в розгубленості “куди і що платити?” – наша державна система у всій красі.

Але кесарю кесарьово (я не про розтин). Ми ж вами розглядаємо звіт до пенсійного фонду, і нас цікавить, що і як сплачувати до пенсійного фонду у зв’язку з цією постановою?


57 відсотків єдиного податку треба сплатити до пенсійного фонду. Причому як частину єдиного соціального внеску.

Як це зрозуміти? Краще всього розглянути на конкретних цифрах.

Ось дивіться:

 1. Від вас має поступати до пенсійного фонду щомісяця 34,7% від мінімальної зарплати. За січень 2011 року ці 34,7% – це 326,53 грн. Тобто до ПФУ за січень 20101року ви маєте сплатити не менше, ніж 326,53 грн;
 2. Сума вашого єдиного податку в січні, наприклад, 200 грн. 57 відсотків від 200 грн – це 114 грн. Згідно постанови 1160, ці 114 грн треба сплатити в Пенсійний – як частину єдиного соціального внеску за січень. Але цього мало – адже сплатити за січень ви маєте не менше 326,53 грн. То що, додавати щось чи як? Ні.
 3. Насправді таких складних розрахунків зовсім не потрібно.

Все набагато простіше: Пенсійному фонду все одно, звідки і які гроші ви сплатите. Йому головне – щоб від вас поступило 326,53 грн. І з чого складатиметься ця сума – йому глибоко всерівно. Будуть там ті 114 грн чи якісь інші гроші – неважливо. Важливо, щоб ви віддали в ПФУ 326,53 за січень 2010 року.

Тобто, згідно цієї постанови виходить – якщо у вас в січні податок 200 грн, то на рахунок бюджету як податок ви маєте сплатити 86 грн (43 відсотки). На рахунок ПФУ вам треба сплатити 326,53 грн. І сума сплати до ПФУ не залежить від розміру вашого податку, а лише від розміру мінімальної зарплати.

Отож, вам тепер самостійно потрібно слідкувати за двома речами:

 • за сумою податку, яку треба сплатити на рахунок бюджету (залежатиме від суми єдиного податку);
 • за сумою ЄСВ, яку потрібно сплатити до Пенсійного фонду (залежатиме від розміру мінімальної зарплати).

Мінімальні суми єдиного соціального внеску, які мають від вас надійти в Пенсійний фонд, наведені в цій статті.

Для зручності наведу їх ще раз по кожному місяцю 2011 року:

 1. січень – 326,53 грн;
 2. лютий – 326,53 грн;
 3. березень – 326,53 грн;
 4. квітень – 333,12 грн;
 5. травень – 333,12 грн;
 6. червень – 333,12 грн;
 7. липень – 333,12 грн;
 8. серпень – 333,12 грн;
 9. вересень – 333,12 грн;
 10. жовтень – 341,80 грн;
 11. листопад – 341,80 грн;
 12. грудень – 348,39 грн.

 

І вам треба лиш сплатити вказані суми за ці місяці. Більше ПФУ нічого не цікавить.

Що змінилось після цієї постанови? Та майже нічого – треба сплатити податок, треба сплатити до Пенсійного. Трохи змінились цифри податку, зміняться номера рахунків. Але цією постановою урядовці навели такого шороху, такого гевалту серед підприємців, що важко навіть уявити.

Десерт на сьогодні:

Колишній офіціант влаштувався працювати міліціонером. Його питають, як нова робота.

- Зарплата, звісно, не та, та й чайових нема, але от що мені подобається – то це, що клієнт завжди неправий!

Міліціонер, звісно, не пожежник.  От пожежник точно знає, що робити при пожежі, куди тікати від вогню. І він точно порадить вам замовити якісні Планы эвакуации при пожаре – щоб не виникало паніки. І щоб не виникало проблем з пожежною інспекцією.

Підпишіться на отримання новин в RSS чи на  електронну пошту, слідкуйти за новими статтями у TWITTER–  і про все нове на сайті Ви взнаєте першими!

З повагою, Консультант

Дякую, що додали цю статтю в:
РћРїСѓР±Р»iкувати Сѓ twitter.com Написати в своему блозi livejournal

17 комментариев

 1. Олег пишет:

  А якщо є наймані працівники – як платити ЄСВ?

 2. Наталія пишет:

  А як саме повинні сплачувати ці податки(платіжки, розрахунок)?
  і якщо ставка ЄП 200,00 або 70,00 грн, то як має сплачуватись?

 3. Микола пишет:

  За найманих працівників платиться окремо. Всім обов’язково треба звернутись до свого управління ПФ і отримати номери рахунків – вони будуть різні!!! для найманих і самих підприємців-спрощенців. Страшного нічого немає. Просто треба бути уважними. Нарахування ЄСВ побачите в 96-й версії. Там помітні суттєві зміни – таблиця 7 перекочувала в 6-у таблицю, а в 7-й тепер спецстаж.

  Щодо податку. Якщо будете сплачувати 43% згідно з постановою, то на вас будуть просто косо дивитися, а можливо, ще якось висловлюватимуться. Не більше. Ви, як законослухняна людина, виконали постанову Кабінету Міністрів. Офіційних санкцій не буде. А сплачувати як і раніше. Просто сума інша і ніяк не пов’язана з ЄСВ. Консультант у статті докладно про це написав.

 4. Женя пишет:

  Я тільки недавно в підприємництві і мене цікавить таке питання: “Яка процедура оформлення найманого працівника і які платежі мені потрібно сплачувати за нього?”

 5. Алексей пишет:

  Добрый день.

  Парочка вопросов:
  1) Платить ли ЕСВ ЧП-нику, который “на мели”, т.е. заработок равен “нулю” и соответственно, нулевые обороты на год (есть парочка друзей)?
  2) Платить ли ЕСВ мне с учетом того, что за прошлый год от меня поступали средства в ПФ в размере куда большем, чем “минимальный взнос”? И брать ли выписку о выплатах на основном рабочем месте?

  Кстати, мы с Вами говорили в прошлом году о статье, которая бы учитывала 2 пожелания:
  1) Как правильно отчитываться ЧПшнику с нулевыми оборотами – где, какие справки брать и какие Документы отдавать и что платить? (я помню, что минимальный налоговый взнос 16 грн., а в ПФ только форма 25 или 26)
  2) Как правильно вести бизнес ЧПшнику с оборотами меньше минимального заработка за месяц? Вообще очень интересные исследования и судя по всему не простые. Но сейчас они актуальны донельзя.

 6. Alex пишет:

  Замечательный сайт! Спасибо Консультанту – все последовательно и ясно изложено. Но все же я присоеденюсь к вопросу Жени – я также решил на свою голову нанять работника и узнать что и как считать. Как я понял:
  Уплата за мое ПП (ежемесячно):
  • Часть ед. налога – 86 грн (на “старый” счет налоговой).
  • Единый соц. внос – (326,53 каждый 1,2,3 мес І квартала – в нем часть ед. налога – 114 грн на счет ПФ.)

  Можно ли сказать что куда и сколько на работника у ПП (например при зарплате в 1000 грн)?

 7. Consultant пишет:

  Alex,
  “Уплата за мое ПП (ежемесячно):
  • Часть ед. налога – 86 грн (на “старый” счет налоговой).
  • Единый соц. внос – (326,53 каждый 1,2,3 мес І квартала – в нем часть ед. налога – 114 грн на счет ПФ.)”
  – єто ві все правильно поняли.
  А с наемным работником ситуация такая. В Пенсионный идут такие отчисления:
  1.вы удерживаете 3,6% с зарплаты работника (за его счет);
  2.начисления на фонд оплаты труда (нарахування на фонд оплати праці) – оплачиваете уже из своего кармана. А вот процент этих начислений определяется класcоv риска (класом ризику), он зависит от деятельности. Класс риска вам должен сообщить Пенсионный, но еще вам нужно зарегистрироваться в фонде страхования от несчастных случаев на производстве.

 8. Юля пишет:

  Хороший очень сайт, подскажите, а щомісячну персонификацию сдавать нужно или сдавать каждій месяц за найманців только отчет по єдиному взносу????

 9. Ігор пишет:

  Підскажіть, будь-ласка, як бути, якщо в січні сплачено повний розмір єдиного податку (200 грн.).Чи буде це переплатою за наступні місяці?Дякую!

 10. Consultant пишет:

  Ігор, якщо цю суму сплачено на рахунок податкової (місцевого бюджету), то, на жаль, і з’ясовувати потрібно з ними, з податківцями. Як вони вам це врахують, чи приймуть це як переплату в рахунок майбітніх платежів?

 11. Ольга пишет:

  Здравствуйте! Так можно на ЕН платить ЕСВ не ежемесячно? В нашем регионе заработки сезонные, поэтому вопрос крайне актуален. У нас проще “в сезон” за весь год заплатить. Зимой, кто без наемных работает, по 800-1000грн/мес зарабатывают.
  Спасибо.

 12. Consultant пишет:

  Ольга, инструкция туманно это обясняет, позиция ПФУ – платить надо помесячно. Но если вы летом, например, заплатите наперед, наверное, это не вызовет каких-то нареканий. Такой вопрос прояснить вам могут только в вашем управлении ПФУ – ведь вам отчитываться им придется.

 13. Виктор пишет:

  Здравствуйте! У нас ситуация такова. В конце прошлого года в налоговой сказали оплатить три месяца вперёд, для того чтоб продлили единый. Ставка 140гр. Я так и сделал. В пенсионный уплатил полную сумму, как положено. Прочитал Вашу статью и задал вопрос налоговикам. Мне ответили, что я правильно оплатил и что на ближайшей сессии исполкома будут решать вопрос о поднятии ставок на единый (400гр.) И это независимо от суммы уплаты по пенсионному. Значит в сумме получается за семьсот гривень в месяц…
  Насколько это правда? Новые ставки обещают с апреля месяца.
  Спасибо

 14. Алексей пишет:

  Добрый вечер.

  Вы, к сожалению, так и не ответили на мой вопрос :(
  По поводу проплат с “пустых” ЧП.

 15. alexis пишет:

  Вчера буквально сдавала отчет в ПФ мне инспектор и слово не сказала,что у меня переплата.Спасибо пойду в понедельник-пусть пересчитают

 16. POLTAVA_1601 пишет:

  Хто відповість(?):
  - ТЕМА: річна звітність за 2010 рік, – “додаток-7″(горезвісний)
  - ми вже двічі надсилали цей звіт
  (друга споба виконувалась спеціалістом з “ІнтелектСервісу”)
  з “єлектронним підписом” – нам з ПФУ приходе “квітанція”, що “невірний формат файлу xml”
  - здрасьтє!
  - ПЗ виготовлене “БЄСТ-ЗВІТом” на замовлення ПФУ жалиться на “свій” же ж хвормат хвайлу(!?)
  - ХА! щасливі виявились ті, хто не замовляв\виготовляв собі “єлектронний підпис”, а просто здають собі у паперовому варіанті(хоча нам друкувати пошти-шо 5000 аркушиків теж не дуже приємно)
  - поки що все, хто що чув про єтот жах???
  ===
  Удачі всім!
  (А хто відповість – тому ще й щастя до “кінця врємьон”!!!)
  У-ДА-ЧІ!!!

 17. Оксана пишет:

  Доброго дня. А у мене питання щодо сплати 57% до Пенсійного фонду юридичною особою-платником єдиного податку на 10%. Наприклад, якщо 31 травня я виплатила працівникам зар. плату за травень і сплатила повністю єдиний соціальний внесок, то чи потрібно мені до 20 червня сплачувати 57% від суми єдиного внеску до пенсійного фонду, чи тільки 43% до місцевого бюджету?? Тобто, чи зобов”язана я авансувати пенсійний фонд?

Написати коментар

XHTML: Ви можете використовувати теги: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>