Перейти до змiсту
 

Подав звіт по ЄСВ до податкової, а подзвонив Пенсійний. Як подаються звіти по ЄСВ?

Доброго дня всім читачам та відвідувачам сайту.

Після майже року мовчання «Звіт до ПФУ» відновлює своє мовлення в нетрях українського Інтернету. Ура, давайте салюти, оркестр, червону доріжку і діток з квітами ;-).

Минув рік з того часу, як сплату та звітність по єдиному соціальному внеску передали до органів податкової. Якими стали особливості процесу подання звіту по ЄСВ за цей час? Основне – це:

  1. Доводиться працювати на дві сторони: звітність та гроші йдуть до податкової, а роз’яснення та контроль за звітами лишився в Пенсійному фонді.
  2. Змінилась програма подання звітності – тепер безкоштовно використовуємо демо-версію програми «M.E.Doc IS», яку називають просто «медок».
  3. Податкова вимагає подання звітів в електронній формі.

Не змінились строки, не змінились принципи формування звіту по ЄСВ.

Зараз ми візьмемось до детального розгляду цих питаннь, але найперше, що хочу сказати – я безумовно і навіть безмежно радий вас бачити – чи то пак знати, що ви читаєте мої матеріали.

За неповний рік кількість читачів, підписаних на новини, зросла до майже 1300 чоловік, і цей факт, який переконує мене, що інформація, подавана мною, вам потрібна. Як я вже казав, після майже року мовчання «Звіт до ПФУ» відновлює свої публікації, маю надію, цей факт вас тішитиме (ну якщо вас не тішитиме, то мене – так :-) ). Я вдячний вам за вашу увагу.

Тепер – до справ.

Як подавати звіт по єдиному соціальному внеску у 2014 році?

Рік минув,  як ми несемо гроші та звіти по єдиному внеску до податкової. Тобто на той момент вона називалась Міністерство доходів та зборів, зараз це – Державна фіскальна служба. Від зміни вивісок нічого  (принаймі, в кращий бік) не змінилось, податкова лишилась податковою. Для зручності  надалі в тексті я буду називати Державну фіскальну службу (ДФСУ) «податковою».

Ця подія принесла багато різних змін, і, на жаль, вони  є більш негативними, ніж позитивними. Але ворога потрібно знати в лице – і ми детально проаналізуємо цього «ворога».

Першою – і, безумовно, НАЙВАЖЛИВІШОЮ, – особливістю процесу подання звіту по ЄСВ є те, що відтепер ви маєте справу з двома інстанціями взамін одної. «Пакращення» в його характерній рисі налице. Якщо раніше був лише Пенсійний, то тепер додалась податкова.

Отже, гроші ви сплачуєте до податкової, на рахунки ДФСУ. До податкової ви подаєте і звіт по єдиному соціальному внеску.

В термінах та строках подання звітів поки що нема змін. Всі юридичні особи та фізичні особи – підприємці, які мають найманих працівників, подають звіт у ті ж строки, що й раніше – тобто до 20-го числа місяця, наступного за звітним; фізичні особи-підприємців, які не мають найманих працівників, подають звіт один раз на рік.

Отже, податкова приймає від вас звіт, але контроль звіту проводить Пенсійний фонд. Тобто звіт електронними засобами передається до пенсійного фонду, де його переглядають спеціалісти.

Чому виникає така ситуація?

Податкову в першу чергу цікавить сплата грошей. В той же час звіт по ЄСВ містить і персоніфікацію – тобто дані про заробіток кожного найманого працівника, дані про спецстаж. Контроль за цим завжди проводив Пенсійний фонд, адже це завдання Пенсійного фонду – слідкувати за тим, щоб у працюючих правильно була вказана заробітна плата та особливі умови праці (при їх наявності) – це є страховим пенсійним стажем працюючої людини. На підставі цих даних призначається пенсія. Це є так зване «ведення реєстру застрахованих осіб (РЗО)», і ведення цього реєстру – одне з основних завдань Пенсійного фонду, заради котрого він і існує (друге основне завдання – призначення, перерахунок та виплата пенсій).

Звісно, на податкову ведення цього реєстру застрахованих осіб ніхто не передавав – і слава Богу, тому що знаючи рівень компетенції місцевих податкарів, можна здригнутись від страху.

Виходячи з наведеної ситуації, обов’язки по перевірці достовірності поданих звітів між податковою та Пенсійним розділені офіційним листом. Це спільний лист тоді ще Міністерства доходів і зборів та Пенсійного фонду України від 27 грудня 2013 року «Про надання роз’яснень щодо єдиного внеску».

Опустивши посилання на різні статті та параграфи (з повним текстом листа можете ознайомитись тут), наведу основне (цитую):

«…консультації з питань ведення Реєстру застрахованих осіб, Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, включаючи питання заповнення таблиць 5-9 додатку 4, всіх таблиць додатку 5, додатку 6 та додатку 7 звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування… …надають  органи Пенсійного фонду України.

Консультації щодо заповнення інших таблиць звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування надаються органами доходів і зборів.»

Простіше кажучи – податкову цікавить тільки таблиця 1 додатку 4 звіту – там, де вказані суми грошей.

Всі інші таблиці перевіряє Пенсійний фонд.

Тому не дивуйтесь, якщо ви подали звіт по єдиному внеску у податкову, у вас його прийняли, і тут вам зателефонують із Пенсійного фонду по вашому звіту і запропонують виправити щось у ньому. Вам доведеться його виправляти і подавати ще раз. Штрафів за це не накладають – адже до кінця терміну подання звіту, тобто до 20-го числа включно – ви можете подавати необмежену кількість звітів, і актуальним буде той, який поданий останнім. Це ваше право, закріплене офіційними документами.

Також спеціалісти Пенсійного фонду можуть повідомити вам, що ви ще не подали звіт, хоча в податкову ви його здали. Таке буває, якщо звіт не потрапив до пенсійного фонду з податкової. Як правило, звіт в пенсійному з’являється за декілька хвилин після того, як його прийняли у податковій., тому часто причиною цього є те, що в податковій ваш звіт прийняли, але не внесли його в програму або не відправили до центру обробки звітності. Ну і ще, звісно, інколи бувають збої програмного забезпечення, але це буває нечасто.

Вберегтись від такого випадку можна, подаючи звіт за допомогою електронного цифрового підпису (ЕЦП), тоді він одразу потрапляє до центрального сховища. Про ЕЦП буде розповідь трохи пізніше.

Ну що ж, на сьогодні інформації досить, інші питання будуть розглянуті в наступних публікаціях.

Жарт дня на сьогодні:

Двоє відеооператорів ( один з них - весільний оператор) гуляють з відеокамерами, дивляться навколо крізь видошукач, знімають. Один запутався і впав. Другий тут же лягає поруч:

- Прекрасний ракурс! А що знімаємо?

Щоб не пропустити новин – у формі нижче статті ви можете підписатись на отримання нових публікацій прямо у вашу електронну скриньку. Також за новинами зручно слідкувати у Твіттері (@zvitdopfu) – анонси всіх новин і статей миттєво з’являються в ньому.

Заходьте, заглядайте, не забувайте.

Всього вам найкращого,

з повагою – Консультант.

Дякую, що додали цю статтю в:
РћРїСѓР±Р»iкувати Сѓ twitter.com Написати в своему блозi livejournal

Написати коментар

XHTML: Ви можете використовувати теги: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>