Перейти до змiсту
 

Персоніфікація 2009 – що, куди і як? Вступ.

Як подавати звіт у Пенсійний фонд за 2009 рік

Отже, наступив 2010 рік – прийшла пора звітуватись до Пенсійного фонду України (надалі ПФУ) за 2009 рік. А іменно – подавати до Пенсійного фонду відомості до системи персоніфікованого обліку, або простіше, по-народному – «здавати персоніфікацію».

Ця публікація буде першою з циклу “звітність до ПФУ – 2009“. Ми розглянемо всі необхідні питання, які стосуються цього, простою доступною мовою, а не заформалізованими визначеннями Законів і інструкцій.

Звітна компанія на початку 2010 року буде унікальною тим, що:

 • по-перше, це буде остання річна звітність – з 2010 ПФУ переходить на помісячне звітування, персоніфікація вже буде податись щомісяця;
 • по-друге –  в один і той же час разом зходяться і стара – річна форма звітування, і нова – помісячна.

Що ж, почнемо.. Для Вашої зручності цю інформацію ми викладемо у формі «Питання-Відповіді».

 • Так що потрібно подати до Пенсійного фонду України за 2009 рік?
  • До ПФУ подаються «відомості про застраховану особу,  що  використовуються   в   системі   загальнообов’язкового державного пенсійного страхування (далі – персоніфікований облік)». Простіше це називають одним словом: «персоніфікація», це дані про заробіток людини за цілий рік (в даному випадку – за 2009 рік), які використовуються для обчислення трудового стажу.
 • Якими нормативними актами – законами, постановами, інструкціями – регулюється подання персоніфікації за 2009 рік?
  • Подання персоніфікації за 2009 рік  проводиться згідно «Порядку формування та подання органам Пенсійного фонду України відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування» (затверджені Постановою правління ПФУ 10.06.2004  N 7-6). Ці «Правила» вже недійсні – вони скасовані, т.я. на зміну їм прийшли нові правила – з помісячної персоніфікації. Але в 2009 році діяли ці правила, і здача звітності за 2009 рік проходить ще згідно них (ви можете зкачати ці правила тут – якщо бажаєте ретельно їх вивчити. Лиш не забудьте, що для здавання звітності 2010 року вони НЕДІЙСНІ ;-) )
 • В які терміни (до якого числа) потрібно здати персоніфікацію за 2009 рік?
  • Кінцевий термін здавання – до 1 квітня 2010 року. Тобто офіційно ви маєте право здати її хоч і 31 березня 2010 року – таке ваше законне право. Але… звичайно, є декілька «але». Врахуйте їх – і не матимете проблем зі здачею звіту :-) Отже:
   • управління ПФУ на місцях розробляють графіки – терміни подання персоніфікації (це визначено у «Правилах»). Роблять це зовсім не для того, щоб ускладнити вам життя, як це здається на перший погляд. Першими ставлять у графік тих роботодавців, у яких мало працівників, а найпізніше здають персоніфікацію роботодавці, у яких багато працівників. Логічно, чи не так? Адже на 3 чоловік комплект бланків заповнюється за 10-20 хвилин, а от набрати, роздрукувати, перевірити, підписати, завірити печатками і подати до ПФУ 5000 чоловік – це вже значний час, згідні? Особливо якщо потрібно ще подати додаткові дані. Тому обов’язково або завітайте, або зателефонуйте до свого регіонального управління ПФУ (вам буде потрібен відділ персоніфікації) і уточніть, який термін здавання Вами звітності – полегшите і собі, і інспекторам ПФУ життя (вони за це будуть до Вас більш поблажливими ;-) );
   • формально Ви можете подати звіт і 31 березня 2010 року. Але звіт вважається прийнятим, коли в поданих вами цифрах не буде помилок, виправлень (вони не допускаються), і ці цифри будуть відповідати сумам відрахувань (із зарплати працівників або з фіксованого/єдиного податку), які поступали від вас на протязі року до ПФУ – тобто буде проведена звірка з відділом доходів. А якщо  раптом виявиться, що у Вас десь загубився платіж – банк не провів або провів  не на той рахунок; ви помилились цифрою (однісінькою!), коли писали рахунок; або неправильно зарахувало кошти Держказначейство? Та мало що може вилізти – з нашими-то порядками. А таке буває, на жаль, зовсім-таки нерідко. А якщо ви неправильно або помилково відрахували якісь суми? За годину-другу-третю ви вряд чи вирішите такі питання, день пройде – і формально ви вже не встигли подати звіт в строк, попадаєте під штрафування. А штрафи будуть, і не мінімальні – раніше ПФУ поблажливо ставився до таких грішників, які не встигають у строки, але враховуючи катастрофічне схуднення бюджетів і так звану «кризу»… …ну Ви самі розумієте наслідки, чи не так? А враховуючи роздратованого інспектора, який матиме на 1 квітня підготувати свою звітну ділянку для відправки до Києва, у центральне сховище ПФУ, а тут ви ходите – портите йому картину звітності, зменшуєте % прозвітувавшихся?… Не відтягайте звітність на останній день – збережете нерви і собі, і іншим. У більшій мірі сказане про втрачені платежі відноситься до платників-підприємців, фізичних осіб (до речі, зберігайте квитанції/платіжки про сплату хоча б рік – поки повністю не відзвітуєте, і візьміть їх з собою до ПФУ – в такому випадку спірні питання вирішуються за лічені хвилини). Але і до інших платників це має відношення – може бути будь з ким.

  Що ж, на сьогодні вистачить інформації – читайте, вникайте, коментуйте і ОБОВ’ЯЗКОВО задавайте у коментарях питання! У наступній публікації ми продовжимо тему «персоніфікація-2009» – розглянемо такі питання:

  • На кого подається персоніфікація.
  • Бланки, які потрібно здавати.
  • А для чого, врешті, потрібна персоніфікація?
  • Хто має її здавати?
  • В якому вигляді – паперовому,електронному?
  • Куди подається звітність, до якого ПФУ, в який відділ.
  • Підприємці та адвокати – як здають вони?
  • Де взяти програму для звітності?  І взагалі, для чого вона? Як з нею працювати?

  А поки що, так би мовити. «перетравлюйте» цю публікацію і – повторимось – ОБОВ’ЯЗКОВО коментуйте, задавайте у коментарях питання!

  А щоб не пропустити важливих новин – підпишіться на  отримання новин! Наприклад, дуже зручний спосіб бути в курсі всього нового – це отримувати новини через читалку RSS !

  Або отримуйте свіжі статті на електронну пошту – без спаму!

  Також можете додати його у закладки – їх кнопка знаходиться одразу за цим постом, внизу.

  Можете слідкувати за новими постами у TWITTERi. Одним словом – вибирайте, ми надали Вам просто цілу купу можливостей не пропустити нового!

Дякую, що додали цю статтю в:
РћРїСѓР±Р»iкувати Сѓ twitter.com Написати в своему блозi livejournal

3 комментария

 1. наталя пишет:

  а для підприємців?

  • Consultant пишет:

   Далі буде – слідкуйте за публікаціями :) Для підприємців буде окрема стаття – з доплатою, бланками, поясненнями і всім, чим полагається.

 2. Анна пишет:

  Добрий день. Я маю два запитання: 1. Якщо звіт до ПФ підприємцем не було подано. (в пенсійному сказали, що не потрібно подавати і підприємець не подав, а сьогодні штрафують)
  2. Чи потрібно підприємцю яки на загальній системі оподаткування і на даний час не має ніякої діяльності доплачувати до ПФ внески до мінімального?
  Дуже дякую.

Написати коментар

XHTML: Ви можете використовувати теги: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>