Перейти до змiсту
 

Пенсіонер від сплати єдиного внеску вільний!

Пенсіонери не сплачують єдиний внесок

Пенсіонери таки дочекались – їх звільнили від сплати єдиного внеску.

Знову ми спостерігаємо таку знайому нам картину: спочатку приймається закон, який закручує всі можливі гайки. Потім його послаблюють, приймаючи певні зміни, роблять нам добро, так би мовити.

Ну навіщо, скажіть, абсурдно примушувати сплачувати пенсіонерів єдиний внесок, а потім його відміняти? Причому вже є досвід запровадження таких платежів і відомо, яку реакцію вони викличуть.

Отже, що у нас було з єдиним внеском?

 • 1 січня 2010 року вступили в дію норми законів, згідно з якими підприємці на спрощеній системі мали сплачувати до Пенсійного фонду внески в розмірі, не меншому за мінімальний. І вони так і сплачували.
 • 1 січня 2011 р. у нас з’явився єдиний соціальний внесок, який теж був не меншим, як мінімальний внесок. Винятків не було ні для кого, сплачувати мали всі.

Але, як скаржаться працівники Пенсійного фонду, “щодо цього питання постійно дискутували пенсіонери та інваліди, які займалися підприємницькою діяльністю. Аргументи наводять такі “Чому ми повинні платити страхові внески, якщо в же заробили і отримуємо пенсію?” (Василь Литвинчук, директор департаменту надходження доходів Пенсійного фонду України, “Пенсійний кур’єр” №35 від 2 вересня 2011 р.).

І ось владоможці почули волання народу і відмінили цю норму. Було внесено зміни до Податкового кодексу та деяких інших законодавчих актів України.

З 1 серпня 2011 року інваліди та пенсіонери, які займаються підприємницькою діяльністю, звільнені від сплати єдиного внеску. Що з цього виходить?

Виходить те, що підприємці – пенсіонери та інваліди мають сплатити єдиний внесок у 2011 році з січня по липень включно, а ось за серпень вже можуть не сплачувати його. Тобто має бути проплачено 7 місяців 2011 року.

Під цю норму підпадають пенсіонери за віком, які займаються підприємницькою діяльністю, та інваліди, які отримують пенсію по інвалідності.

При тому ці особи мають право брати добровільну участь у соціальному страхуванні. Тобто якщо ви, наприклад:

 • хочете отримувати лікарняні під час хвороби,
 • або ваш заробіток, з якого обчислена пенсія, невеликий, і ви бажаєте робити перерахунок пенсії, для чого потрібно сплачувати внески,

то ви можете прийняти участь у добровільній системі і сплачувати єдиний внесок і надалі.


Це все стосується лише сплати єдиного внеску за себе підприємцями-пенсіонерами та інвалідами, у котрих нема найманої праці.

Якщо ж ви пенсіонер (чи інвалід), і у вас є наймані робітники, то сплачувати єдиний внесок за них і подавати звіти щомісяця ви зобов’язані і надалі, на загальних підставах.

Ось така приємна новина для пенсіонерів-підприємців.

Традиційний жарт дня на сьогодні:

- Чиїм холопом будеш?

- Чиновник я, народний слуга.

- А чому на такому великому мерседесі?

- А ти подивись, на яких величезних автобусах народ їздить.

А те, які іменно мерседеси у чиновників-народних слуг та інші политические новости Украины знає мій улюблений (про що я вже не раз згадував) журнал “Корреспондент”.

Ось нещодавно, до речі, “Корреспондент” видав спецвипуск “Тор 100 самых влиятельных людей Украины”. Хочете, я вам назву першу п’ятірку найвпливовіших, на думку “Корреспондента”, людей України? Ось вони:

 1. Віктор Янукович, Президент.
 2. Юрій Іванющенко, член фракції ПР в Верховній Раді.
 3. Сергій Льовочкін, голова Адміністрації Президента.
 4. Ринат Ахметов, президент СКМ.
 5. Микола Азаров, прем’єр-міністр.

Шостим, до речі, йде Дмитро Фірташ. Ну а все інше ви дізнаєтесь у “Корреспондента”.

Щоб у звітах був прогрес – підпишись на RSS! (він же – на  електронну пошту)

Щоб новин відчути вітер – зафоловтесь на мій TWITTER!

З повагою, Консультант

Дякую, що додали цю статтю в:
РћРїСѓР±Р»iкувати Сѓ twitter.com Написати в своему блозi livejournal

22 комментария

 1. Віктор пишет:

  Звільнити звільнили, але почали шукати різні зачіпки. Тальнівський ПФ, Черкаської обл. не приймає річні звіти у підприємців-спрощенців-пенсіонерів-чорнобильців,вимагаючи сплату ЄСВ за серпень-грудень 2011р., мотивуючи тим, що законодавець не визначив термін “пенсіонер за віком”, а тому пенсіонери-чорнобильці(з 55 років)повинні платити до 60 років. У мене в пенсійному написано “пенсія за віком” і що тут робити ?

  • Ігор пишет:

   ПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ
   ПОСТАНОВА
   08.10.2010 № 22-2

   Зареєстровано в Міністерстві
   юстиції України
   1 листопада 2010 р.
   за № 1014/18309

   Про порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування

   3.3. ФО – підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.
   Звіт зазначеними особами не подається.

   Ви взагалі не повинні подавати звіт.

  • Ігор пишет:

   що тут робити ?

   На жаль, лише судитись

 2. Consultant пишет:

  Вважаю, для початку потрібно звернутись письмово до головного управління ПФУ в Черкаській обл, в листі викласти ситуацію. Відповідь мають надати за тиждень-два,де з посиланням на нормативні акти має бути роз”яснення по даному питанню. Дані: “ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ В ЧЕРКАСЬКІЙ ОБЛАСТІ,18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, 23, факс: 45-04-23, тел.45-04-23. Начальник управління Багрійчук Володимир Петрович”.
  Якщо є можливість, можете звернутись в головне управління особисто.

 3. Сергій пишет:

  Точно така ж сама ситуація в мене Жовтневому районі м.Коивого Рогу. Мені 58 років пенсіонер за віком (1-й спмсок) вимагають платити ЄСВ до 60 років. На офіційний запит відповіли листом в якому після загальних положень та зсилок на закони, пишуть: особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 55-60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
  Вони чомусь беруть до уваги тільки пенсію за віком на загальних підставах, але є ще пенсія за віком по льготах і пенсія за віком по особливим юридичним підставам, але їх ці види пенсій не цікавлять, хоч вони теж в закні визначені як за віком.

 4. Володимир пишет:

  Схожа ситуація сталася і з моїм батьком, який є пенсіонером за віком (проживаємо в 4 зоні, і на пенсію вийшов у 55 років). Зараз йому 58, у цьому місяці подали документи для реєстрації ФО-П.
  У Пенсійному Фонді зобов”язують сплачувати ЄСВ, мотивуючи це тим що батьку ще немає 60 років.
  Хоча у законі Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування написано:
  ” Особи, зазначені у пункті 4 частини першої цієї статті, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.”

  І у пенсійному посвідченні чітко зазначено – вид пенсії: за віком

  Як діяти в даній ситуації…

  • Ігор пишет:

   ПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ
   ПОСТАНОВА
   08.10.2010 № 22-2

   Зареєстровано в Міністерстві
   юстиції України
   1 листопада 2010 р.
   за № 1014/18309

   Про порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування

   3.3. ФО – підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.
   Звіт зазначеними особами не подається.

   Ви взагалі не повинні подавати звіт.

   Як діяти в даній ситуації…

   Оскаржувати вимоги ПФУ до адміністративного суду.

 5. александр пишет:

  Освобождение от уплаты ЕСВ предпринимателям-пенсионерам. Стоимость услуги – 700 грн. Частный юрист Жуковский А.В.,военный пенсионер. Свид. № Б 094911. Тел. – 050-524-64-11

 6. ТАНЯ пишет:

  Маніпуляції з визначенням “пенсіонер за віком” продовжуються ПФ користається цим і знущається з пенсіонерів Якщо людина -на пенсії то вона вже давно сплатила усі податки до держави Я є пенсіонером за вислугою років підприємець ПФ судиться зімною про сплату Єсв Я виграла 2суди але ВСУ – скасував рішення попередніх судів але на момент винесення постанови ВСУ -я вже не є підприємцем закрила ЧП і підозрюю що цей цирк з судами буде тривати Що порадите?

  • Віктор пишет:

   Пенсіонер за вислугою не входить у сферу дії цього закону, а лише пенсіонери за віком та інваліди.

 7. Віктор пишет:

  Звіт потрібно подавати всім, хто зареєстрований( раптом він найме працівника).

  • Ігор пишет:

   Коли найме, тоді й подаватиме. Пенсіонери за віком та інваліди звільнені від обов’язку як сплачувати внесок, так і звітувати з нього (відповідно до Закону та інструкції – раніше ПФУ, потім – Міндоходів)

   • Віктор пишет:

    Тоді треба знятися з обліку в ПФУ, бо всі зареєстровані подають звіт (1 раз на рік) з цифрами чи з прочерками.

 8. ТАНЯ пишет:

  Чим відрізняється пенсіонер по вислузі від пенсіонера по льготам за віком?Стаж 25 років – людина йде на пенсію – пенсія мінімальна Покажіть закон де вказано що пенсіонер за вислугу років не є пенсіонер тільки тому що на папірці написано – за вислугу

  • Віктор пишет:

   Ми говоримо не про те, хто є пенсіонером, а хто ні. Ми говоримо про те, хто. згідно законодавства, не зобов’язаний платити ЄСВ. В законі сказано, що пенсіонери ЗА ВІКОМ, та ІНВАЛІДИ, які отримують соц. виплати. У Вашому випадку треба змінювати ЗАКОН. Вибачте.

 9. Consultant пишет:

  В цьому випадку Віктор правильно описав ситуацію:”Ми говоримо про те, хто. згідно законодавства, не зобов’язаний платити ЄСВ. В законі сказано, що пенсіонери ЗА ВІКОМ, та ІНВАЛІДИ, які отримують соц. виплати. У Вашому випадку треба змінювати ЗАКОН.” На жаль, це так.
  Але це зараз відійде на інший план, вся увага буде прикута до іншого нововведення – обмеження пенсій для працюючого пенсіонера. І якщо пенсіонер буде зареєстрований як підприємець – то він з точки зору закону вважається працюючим, і отримуватиме 85% пенсії.

  • Віктор пишет:

   Так, 85%, але не менше 1 423 грн. 50 коп. Якщо я отримую пенсію в розмірі 1050 грн., то у мене ніяких відрахувань (до 85%) не буде.

 10. Віктор пишет:

  Пенсії, що призначені в розмірі менше 1423,5 грн., працюючим пенсіонерам виплачуються у повному обсязі. У працюючих пенсіонерів, в яких розмір пенсії більше 1423,50 грн. і яким пенсія буде виплачуватися на рівні 85%, у будь-якому випадку розмір пенсії до виплати становитиме не менше 1423,5 грн.

 11. Арифа пишет:

  Підкажіть будь-ласка, а що робити військовому пенсіонеру, який вийшов на пенсію за віком, але нарахування військових пенсій проходить лише за вислугу років і тому в посвідченні вид пенсії: за вислугу, але звільнена людина по віку, згідно ЗУ Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, і тепер при реєстрації пенсіонера в якості ФОП треба платити ЄСВ? Пенсію військову ніхто перераховувати не буде і додавати до неї теж – вона довічна, то чому я повинна платити ЄСВ?

  • Віктор пишет:

   В Законі чітко написано ” пенсіонери за віком…”, а вік в Україні – 60 раків. Є Закони, які знижують пенсійний вік. Наприклад, це Чорнобильський. Всі інші пенсіонери не звільнюються від сплати.

  • Ігор пишет:

   насколько мне известно, пенсионер, получающий пенсию по выслуге лет или по инвалидности, по достижении 60 лет имеет право перейти на пенсию по возрасту в размере пенсии по выслуге лет или инвалидности.

  • Ігор пишет:

   посмотрите как следует законодательство или проконсультируйтесь в ПФУ

Написати коментар

XHTML: Ви можете використовувати теги: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>