Перейти до змiсту
 

Пенсійна реформа 2015 року

Доброго вам часу доби, друзі.

Чи чули ви щось про так звану “пенсійну реформу”?

Слова такі, певен, чули, а от суті цієї реформи мало хто розуміє. Між тим у 2015 році уряд вирішив нареформувати у цій царині, а я вирішив подати вам матеріали про ці рухи, які пафосно називають “пенсійна реформа”.

Минулого тижня Верховна Рада включила до порядку денного поточного сесійного тижня урядовий пакет законопроектів, присвячений пенсійній реформі. До нього увійшли законопроекти, зареєстровані у Верховній Раді 30 квітня 2015 року:

 • №2767 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження накопичувальної системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування і єдиних принципів нарахування пенсій»;
 • №2768 «Про внесення змін до статті 588 Митного кодексу України щодо призначення пенсій посадовим особам органів доходів і зборів за єдиними принципами»;
 • №2769 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо призначення пенсій посадовим особам контролюючих органів за єдиними принципами»;
 • №2770 «Про внесення змін до статті 87 Бюджетного кодексу України щодо сплати страхових внесків до накопичувальної професійної пенсійної програми».
Пенсійна реформа 2015 року

Пенсійна реформа 2015 року

Ключовим з цієї четвірки є законопроект №2767, яким власне і передбачено реформу.

Інші три є чисто технічними:

 • Законопроекти №2768 і №2769 покликані прибрати з Митного і Податкового кодексів згадки про те, що пенсійне забезпечення митників і податківців здійснюється у порядку та на умовах, визначених Законом «Про державну службу». Плюс у змінах до Податкового кодексу планується вказати, що цей Кодекс не регулює питання сплати страхових внесків до накопичувальної системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, включаючи накопичувальну професійну пенсійну програму;
 • Законопроектом №2770 передбачається внести зміни до Бюджетного кодексу, відповідно до яких серед видатків Державного бюджету будуть передбачені і витрати на сплату страхових внесків до накопичувальної системи професійної пенсійної програми накопичувальної системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування за працівників бюджетних установ;

Законопроектом №2767 передбачено дві основні складові частини реформи.

По-перше, відбулося «те, про необхідність чого довго говорили більшовики» (зокрема, про що багато років писали економічні і не тільки економічні ЗМІ): Кабмін пропонує з 01.01.2016 р перейти до єдиних принципів нарахування пенсій. Тобто до нарахування пенсій держслужбовцям (а також одержувачам інших спеціальних пенсій) на загальних підставах. Або ще простіше – до справедливої ??системи пенсійного забезпечення.

По-друге:

 • знову-ж таки, з 01.01.2016 р пропонується запровадити накопичувальну професійну пенсійну програму накопичувальної системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування для низки категорій осіб;
 • з 01.01.2017 р пропонується запровадити другий рівень системи пенсійного забезпечення;

До речі, уряд все зробив так, щоб максимально убезпечити себе від можливості внесення депутатами альтернативних законопроектів – думається, саме тому датою реєстрації урядового «пакету» був обраний передсвятковий день. Повністю приборкати законодавчу ініціативу парламентаріїв це однак не допомогло: 8 травня «Опозиційний блок» в особі Наталії Королевської та Юрія Солода внесли альтернативний проект під №2767-1, а 12 травня через Юрія Шухевича був зареєстрований ще один альтернативний варіант – №2767-2. Втім, якщо доля проходження законопроекту №2667 навряд чи буде простою, то альтернативні варіанти взагалі практично не мають шансів. Тому докладніше зупинимося саме на урядовому документі.

Треба визнати, що Кабмін мав серйозні підстави для поспіху в поданні законопроекту про пенсійну реформу у Верховну Раду.

По-перше, зобов’язання з уніфікації системи пенсійного забезпечення України взяла на себе перед МВФ – а якраз 12 травня розпочався черговий візит місії Фонду в Україні.

По-друге, у прийнятому 2 березня, так би мовити, під перший транш кредиту Законі №213 є цікавий запис, відповідно до якого у разі неприйняття нового Закону порядок нарахування спецпенсій просто припиняє існувати, що, звичайно, може викликати соціальну бурю (дивіться в кінці статті додаток 1. “Про що каже Закон”). Звісно, якщо прийняти новий Закон в строк парламент все ж не зможе, може бути прийняте проміжне рішення про внесення змін до Закону №213 та продовження відповідного строку. Однак і цей варіант не ідеальний: у червні МВФ вирішуватиме питання про надання другого траншу кредиту і така відстрочка навряд чи допоможе схилити чашу терезів на користь його виділення.

Законопроектом пропонується, що з 1 січня 2016 при виході на пенсію держслужбовцям, працівникам органів місцевого самоврядування, податківцям, митникам, прокурорам, суддям, науковим і науково-технічним працівникам пенсія призначатиметься на загальних підставах. У компенсацію за те, що вони з 2004 р платили підвищені внески до Пенсійного фонду із зарплати (6,1%, тобто на 2,5 п.п. більше, ніж інші працівники – 3,6%) Кабмін пропонує виплачувати їм при виході на пенсію за віком і при стажі держслужби не менше 10 років разову компенсацію в таких розмірах:

 • при стажі 10-15 років – 10 прожиткових мінімумів для працездатних осіб;
 • 15-20 років – 15 прожиткових мінімумів;
 • понад 20 років – 20 прожиткових мінімумів.

Враховуючи, що для ряду категорій чиновників і раніше були передбачені одноразові виплати при виході на пенсію, компенсацією це виглядає сумнівною.

Є і набагато більш важливі питання із справедливості задуманої реформи.

По-перше, при найближчому розгляді виявляється, що єдина система пенсійного забезпечення все одно залишається не зовсім єдиною: скасовувати Закон «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» ніхто не збирається, так як і спеціальні пенсії, передбачені ним. А під нього вже і зараз підпадають не тільки військовослужбовці, а й співробітники МВС, Держслужби зв’язку та захисту інформації, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції,  державної кримінально-виконавчої служби і т.д. і т.п. Тобто щілинка в дверях залишена. І немає сумнівів, що нею дуже скоро почнуть користуватися «ветерани Куликовської битви» всіх мастей, додаючи себе в «військовий» Закон. Якщо вже система єдина, вона повинна бути єдиною і заснованої на єдиних принципах. Якщо держава вважає за потрібне заохочувати будь-які категорії осіб додатковими виплатами, це має бути виписано в єдиному ж Законі. І питання на цьому має бути закритим.

По-друге, «заднім числом» справедливість теж встановлюватися не буде. Пенсії, призначені до 1 січня 2016 року відповідно до чинного нині (або того, що діяло раніше) законодавства, залишаться у своїх розмірах – з урахуванням майбутніх можливих індексацій і т.п. Тобто виплата пенсій у сумах понад 100 тис. грн. продовжиться – незважаючи на те, що пенсійні внески у людей, які отримують такі пенсії, утримувалися лише з 10 тис. грн. Ну і виходить кумедна колізія, коли людина, що встигає вийти на пенсію за віком 31.12.15 р, отримуватиме пенсію, в рази більшу, ніж людина на день молодша! При однаковому стажі роботи, зарплаті і т.д. Своєрідна справедливість!

Плюс варто додати, що скасування спецпенсій для чиновників в принципі має дві сторони. Справедливість – так. Однак саме спецпенсії для багатьох держслужбовців (особливо нижньої ланки) служили важливим стимулом перебування на держслужбі. І якщо обмеживши зарплати вищих чиновників, держава перевела їх, по суті, на середньовічний варіант «годування» із ввіреної в управління ділянки, то позбавлення перспектив на отримання щодо гідної пенсії для багатьох чиновників нижчої ланки буде серйозною соціальною трагедією.

Законопроектом №2767 також передбачається введення вже з 01.01.2017 р. другого рівня пенсійної системи (загальнообов’язкової накопичувальної системи), передбаченого пенсійною реформою 2003 року. Гіршого часу, ніж зараз, для її впровадження знайти було не можна, оскільки жоден з необхідних для її впровадження економічних параметрів не те що не дотримується, вони знаходяться на максимальному за все року віддаленні від дотримання (див. нижче додаток 2 «Про пенсійну реформу»). Дефіцит бюджету пенсійного фонду величезний, замість стійкого економічного зростання спостерігається катастрофічне падіння реального ВВП, інфляція вже цілком заслуговує додатку «гіпер», чого не спостерігалося з середини 1990-х, дефіцит бюджету за підсумками 2014 знову-таки став рекордним з тих часів.

Все це загрожує тим, що гроші, які в результаті прийняття проекту №2767 будуть примусово спрямовуватися на накопичувальну частину пенсії, для майбутніх пенсіонерів просто «згорять». Способів зберегти їх (про примноження мова взагалі не йде) в умовах більш ніж 60-відсоткової інфляції не існує. По суті, Кабмін планує вилучити деяку частину зароблених громадянами грошей на свої поточні потреби без будь-якої компенсації в майбутньому.

Виглядати це буде так.

З 01.01.2016 р 2,5% із зарплати до Накопичувального пенсійного фонду стануть сплачувати держслужбовці та інші нинішні одержувачі спецпенсій. Оскільки вони і зараз платять з зарплати на 2,5 п.п. більше за інших працівників, то на «чистій» її частини це не позначиться. А «згорять» ці гроші так само, як «згоріли» ті, що сплачувалися ними з 2004 р по 2016, крім тих, хто встигне піти на пенсію (про це йшлося вище).

Також з 01.01.16 р пропонується запровадити накопичувальну професійну пенсійну програму для осіб, яким виповнилося не більше 35 років, і які зайняті на, роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці (за так званими списками №1 і №2), та/або займають посади, що дають право на призначення пенсії за вислугу років. Платити ці внески будуть роботодавці:

 • за працівників за списком №1 у розмірі 15% від зарплати (вихід на пенсію на 10 років раніше);
 • за працівників за списком №2 в розмірі 7% (вихід на пенсію на 5 років раніше);
 • за працівників, які займають посади, що дають право на призначення пенсії за вислугу років, у розмірі від 4,2% до 6% (вихід на пенсію при наявності вислуги в 30 років незалежно від віку);
 • за держслужбовців і прирівняних до них осіб, як уже зазначалося, в розмірі 2,5%.

З 01.01.2017 р другий рівень пенсійної системи впроваджується в повній мірі. Учасниками стануть всі працівники, кому буде не більше 35 років на 01.01.2017 р При цьому розмір внеску буде поступово підвищуватися з 2% до 7%:

 • 2017 – 2%;
 • 2018 – 3%;
 • 2019 – 4%;
 • 2020 – 5%;
 • 2021 – 6%;
 • з 2022 – 7%.

Паралельно, правда, передбачено синхронне зниження ставки ЄСВ для роботодавця – на той же 1 п.п. на рік, таким чином до 2022 ставка ЄСВ повинна буде знизитися на 5 п.п.

З «приємних» дрібниць варто відзначити, що пенсії будуть обчислюватися на підставі зарплати, яка виплачувалася протягом 2012-2014 років. Тобто до нинішньої гіперінфляції, що виглядає відвертим знущанням над нині працюючими громадянами! Втім, нинішнє заморожування пенсій при гіперінфляції є ще більшим знущанням над пенсіонерами.

Кабмін також збирається позбавити ПФ (а точніше солідарну систему його) від невластивих виплат шляхом переведення їх фінансування на держбюджет. Мова йде про доплати до мінімального розміру пенсій (правда, тільки в частині фінансування цієї різниці з 01.01.16 г.), дострокових пенсій за вислугу років, доплат за пільговими пенсіями, втрат за працюючих інвалідів та підприємств УТОГ та УТОС і т.п.

1. Про що каже  Закон: 

«У разі неприйняття до 1 червня 2015 закону щодо призначення всіх пенсій, в тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 1 червня 2015 скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового і Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України».

із Закону №213 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення»

2. Про пенсійну реформу:

Пенсійна реформа 2003 передбачала перехід до трирівневої пенсійної системи:

 • Рівень 1 – солідарна система.
 • Рівень 2 – загальнобов’язкова накопичувальна система.
 • Рівень 3 – добровільна недержавна система пенсійних накопичень.

Основними завданнями та цілями, які проголошувалися при прийнятті реформи, були:

 • підвищення рівня життя пенсіонера;
 • встановлення залежності розмірів пенсій від величини зарплати і стажу;
 • забезпечення фінансової стабільності пенсійної системи;
 • мотивування громадян накопичувати кошти на старість і т.д.

Трирівнева система повинна була допомогти розподілити між її складовими ризики, пов’язані зі змінами в демографічній ситуації (до чого більш чутлива солідарна система) і коливаннями в економіці і на ринках капіталів (які сильніше відбиваються при накопичувальній системі).

Фактично впровадження третього рівня пенсійної системи почалося вже в 2004 р., і воно “удачно” провалилося. Взамін «ситої старості» для пенсіонерів все обернулося численними скандалами з недержавними пенсійними фондами, і відповідно – тотальною недовірою громадян до них.

Другий рівень планувалося ввести в 2012 г. – після створення системи державного нагляду та створення необхідної інфраструктури. Необхідними передумовою для його впровадження завжди вважалися:

 • Сталий економічний розвиток (зростання реального ВВП не менше 3% на рік).
 • Низький дефіцит держбюджету (не більше 1% на рік).
 • Низький рівень інфляції (не більше 5% на рік).
 • Бездефіцитність Пенсійного фонду, що фінансує солідарну систему.

Перекладено українською сайтом “Звіт до ПФУ”, російськомовний оригінал: http://www.business.ua/articles/money/Polupension-99072/. Інформаційне агенство “Корупція інфо” – новини корупція та інші цікаві новини.

Щоб не пропустити новин – у формі нижче статті ви можете підписатись на отримання нових публікацій прямо у вашу електронну скриньку. Також за новинами зручно слідкувати у Твіттері (@zvitdopfu) – анонси всіх новин і статей миттєво з’являються в ньому.

Заходьте, заглядайте, не забувайте.

Всього вам найкращого,

з повагою – Консультант.

Дякую, що додали цю статтю в:
РћРїСѓР±Р»iкувати Сѓ twitter.com Написати в своему блозi livejournal

Написати коментар

XHTML: Ви можете використовувати теги: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>