Перейти до змiсту
 

Мінімальна зарплата – вже не мінімальна: правова казуїстика і звітність до ПФУ.

Привіт, друзі!

Вам відомо, що те, що має бути білим, може бути  сірим, чорним і навіть безколірним? Ага, Вам відомо? ;-) Саме так діє у нас система законів. При звітуванні до держорганів одне й те ж положення має стільки трактувань, що мимоволі замислюєшся – Боже, та коли ж це все закінчиться!?…. Коли можна буде прозвітуватись спокійно, не оглядаючись на всі боки, не журячись тим, що правила переграють??..

Саме так відбулось на початку цього року з мінімальною зарплатою, тобто з її розміром. При звітуванні до Пенсійного фонду цей показник є дуже важливим – адже згідно з розміром мінімальної зарплати розраховують багато показників, та й сам показник мінімальної заробітної плати є визначальним у звітах багатьох підприємців і підприємств.

Що ж відбувалось із розміром мінімальної зарплати на початку 2010 року? Згідно з Законом України (надалі – ЗУ) від 20.10.2009 № 1646 “Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати”  її розмір з 1 січня 2010 року мав становити 869 грн, а з 1 квітня 2010 року – 884 грн. Розміри мінімальної зарплати в ньому були вказані чітко та однозначно. Загальний ефект від ейфорії з приводу підняття мінімальних зарплат трохи  бентежив п.2 ст.3, який пропонував врахувати ці показники в Держбюджеті на 2010 рік. Але нічого страшного, Держбюджет України на 2010 рік мав би бути прийнятим ще до кінця 2009 року.

Цього не сталося. Новий 2010 рік ми зустріли без бюджету …і без мінімальної зарплати. тобто, вона нібито була, але… Справа в тому, що розміри мінімальної зарплати затверджуються Держбюджетом  України (тобто Закон № 1646 від 20.10.2009 р. встановив цифри мінімальної зарплати, а Закон про Держбюджет їх мав затвердити). Від тих цифр, які вказані в Законі про Держбюджет, відштовхуються всі державні органи і організації. Недержавні структури не фінансуються з бюджету, але вони використовують показник мінімальної зарплати у своїх розрахунках з працівниками. І можуть бути цифри мінімальної зарплати прийняті хоч сотнею інших законів, але якщо вони не будуть враховані у Держбюджеті (тобто не підкріплені реальними грошима), вони не можуть діяти. Образно можна пояснити так: самі цифри зарплати прийняли, але грошей під них не дали. Браво! У нас часто так буває, чи не так? ;-)

Отже, з 1 січня в нас має бути мінімальна зарплата 869 грн. Але лише на бумазі, теоретично. Реально ж,  юридично, оскільки не прийнятий ЗУ про Держбюджет на 2010 рік, діє цифра 774 грн (тобто продовжується дія старого Закону про Держбюджет України-2009, продовжують діяти цифри, затверджені ним). Наступає квітень, мінімальна зарплата має  бути на рівні 884 грн, але.. Яку ж зарплату вказати у звіті? Який показник мінімалки використовувати при обрахуванні зарплати? Є два Закони, вони мають рівну силу, і суперечать один одному. Є від чого зійти з розуму.

Не буду Вас довго втомлювати, скажу одне – показники мінімальної зарплати за січень-квітень 2010 кожен використовував, які забажав. Хто бажав і мав можливість, вказував 869-884 грн, хоч ці суми юридично не діяли – і в кінці-кінців був правий і виграв. Виграв у часі, в нервах, та й в грошах, врешті.  До речі, кому потрібні були державні закупівлі України, виграв в тому, що шукав їх на правильному сайті.

Хто не бажав або просто не мав на це гроші  – вказував 774 грн. З різних сторін звучали голоси, які радили – при можливості все ж вказуйте 869 грн, Держбюджет все одно приймуть, країна не буде без бюджету, цифри мінімальної зарплати прийняті, в Держбюджеті їх тільки затвердять. Доведеться доплачувати.

Зокрема, так казали і працівники ПФУ

Ну що ж, так воно й сталось.

27 квітня 2010 року був прийнятий Закон України № 2154-VI “Про Державний бюджет України на 2010 рік”. Статтею 53 цього Закону було затверджено розміри мінімальної зарплати. Юридично в силу вступила сума 869 грн. Причому з 01 січня 2010 року. Всім, хто вказував  мінімальну зарплату на рівні 774 грн, було навішено зобов’язання  – провести доплату за січень-квітень  2010 року, доводити рівень мінімальної зарплати до 869 гривень на місяць за січень-березень та 884 грн з квітня. Провести доплату грошима, перерахувати внески з доплати до ПФУ і вказати це у звітності.

Хто ж ці нещасні??  Та вони і самі про себе знають. Зокрема, це всі приватні підприємці та підприємства, які у звітах вказують найманим працівникам зарплату на рівні мінімальної. Тобто в договорах з працівниками вказано, що оплата на місяць становить розмір мінімальної зарплати. Та й меншу суму виплачувати працівнику заборонено законодавством.

То як же вказати ці суми у щомісячній  звітності до Пенсійного фонду? Як же бути – фактично це є донарахування за минулі періоди, тобто – це штраф! Але ж ми не винуваті, це все держава! Ну, держава зверхньо поплескала по плечу і сказала – ладно, для пенсійної звітності ми Вам придумаємо щось.

Придумали. Новий код типу нарахування “9″, який ніде більше не використовується, і не буде,  введений спеціально для того, щоб вказати донарахування до мінімальної зарплати за січень-квітень 2010 року.

Як застосовувати його у звітності? Як вказати ці доплати?

Доплата до розміру мінімальної заробітної плати у звіті до ПФУ за травень місяць вказується у таблиці 7.  По кожному працівнику окремо, окремо за кожен місяць, з кодом нарахування “9″. Суми страхових внесків (тобто 1-2%) в таблиці 7 не вказуються, вони вказуються у таблиці 6 (додаються до нарахувань 1-2% із заробітної плати) Якщо людина не отримувала у звітному періоді зарплати, то тоді вказуються лише нарахування із доплати, а поля для заробітку залишаються пустими.

(клацніть, щоб збільшити картинку)

 

Так, наприклад, візьмемо дані, які вказані на картинці – у нас був один працівник Подольський В.М. Він отримував зарплату за січень-квітень в сумі 774 грн, за травень отримав 884 грн. Тепер необхідно за січень-березень доплатити по 95 грн (869-774), а за квітень – 110 грн (884-774). Доплату вказано на картинці у таб. 7. з кодом 9. Загальна сума всіх донарахувань з кодом 9 – 395 грн (95+95+95+110=395)

В таблиці 6 вказуємо зарплату 884 за травень, а в графі нарахувань вказано суму 25,58, яка складається з відрахувань за травень – 17,68 (2% від 884 грн) та відрахувань з суми донарахованої зарплати 7,90 (2% від 395грн).

Ось нібито і все по темі донарахувань. Таким чином їх вказують у звіті до Пенсійного фонду.

Щоб у звітах був прогрес – підпишись на RSS! (він же – на  електронну пошту)

Щоб новин відчути вітер – зафоловтесь на мій TWITTER!

З повагою, Консультант.


Дякую, що додали цю статтю в:
РћРїСѓР±Р»iкувати Сѓ twitter.com Написати в своему блозi livejournal

6 комментариев

 1. саша пишет:

  Все розпсано прекрасно, але деж та як выдображається фонд заробітної плати поточного місяця.Ми ж зробили доплату за попередні місяці за рахунок фонду зарплати поточного місяця і ячейка 6а иіяк не впливає на ряок 1.Як бути?

  • Consultant пишет:

   Ну от панове – згідно з останніми роз’ясненнями ПФУ, доплату з кодом “9″ вже не треба вказувати в графі 6 таблиці 1, і зміст помилки писати не треба. Це все одразу зараховується до ФОП за звітний місяць. В АРМ ЗС починаючи з версії 8.90.000 це все реалізовано без помилок.

 2. Consultant пишет:

  Вона особисто не впливає. Але в рядок 1 підвантажаться дані з таблиці 7, тобто все ОК, фонд буде саме такий, як треба. Можете перевірити – підрахуйте на мікрокалькуляторі :) Єдине – стежте, щоб програма була версії 8.89.000. Поновлення, якщо знадобиться – на сторінці “СКАЧАТИ”.

 3. саша пишет:

  Я все рівно не можу зрозуміти, навіщо бухгалтера повинні заповнювати 6 графу, розписуючись в своїй нібито помилці!І ще- кожний місяцб всі бюджетні організації виплачують зарплату по фіктивним документах, так як табеля за відпрацьований місяць починають здавати 20 числа поточного місяці, і в табелі проставлено, що співробітник Івнов І.І. 27 числа з 9 до 18 години був на робочому місці.Це засвідчкють підптси керіника підрозділу та кадровика.І керівник організації, розпорядник бюджетних кощтів, підписує відомості на виплату даному працівнику заробітної плати за “відпрацьований” час!І людині виплачують бюджетні гроші за невдпрацьований час.Але до кінця місяця може бути маса варіантів- починаючи від смерті, взяття під варту, до службового підвищення та встановлення нових надбавок.І от після першого числа бухгалтера починають перераховувати зарплату, причому , якщо людина захворіла- то все нормально, дохід за дні хвороби сторнірується и нараховується “лікарняний ” за цей період і все красиво відображається в звіті.Але якщо людині встановили новий оклад та надбавки?!Донарахування потрібно показати в доході місяця в якому проходить розрахунок!(з урахуванням граничної суми для переранку зборів в фонди)І таким чином у людини не з його волі в минулому місчці буде занижений дохід.Але про що можна говорити, якщо пенсійний фонд, як всі інші фонди стверджують, шо навіть якщо людину відновили на роботі по рішенню суду з виплатою зарплати за місяці. коли вона не працювала, все рівно дохід за всі місіці включається в один місяць розрахунку!
  тобто в людини може бути рік без сплати внесква в фонд соц страхування та пенсійний фонд з витікаючими наслідками!Ні щось неправильно в датському королівстві!

 4. саша пишет:

  І ще з приводу перерахунку!В багатьох організаціях були введені нові оклади для всіх співробітників, а не лише для співробітників з мінімальною зарплатою.Розкажіть ведику логіку,що доплату до мінімальної показуємо в тбл.7 з ознакою 9, за місяці донарахування, а всі інші включаються в дохід місяця розрахунку і в тбл.6.

 5. Consultant пишет:

  Ну, Саша, Ви тут цілу статтю написали :-) Ви знаєте, я б Вам порадив написати це ж на нашому форумі. Там буде більша можливість це обговорити. А стосовно системи подання звітності – так, вона далека від досконалості, і виходити доводиться з тих реалій, які є зараз.
  Після гр.7 є поле для вказання змісту “помилки” – тобто там ви зазначаєте, з якої причини проводилось збільшення фонду зарплати, щоб не попасти під штрафні або фінансові санкції.

Написати коментар

XHTML: Ви можете використовувати теги: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>