Перейти до змiсту
 

Я і працюю, і підприємець. То чи сплачувати мені єдиний внесок?

В житті, як відомо, буває різне. І це «різне» інколи має дуже навіть великий стосунок до звіту в Пенсійний фонд.

У мене навіть приклад вже є готовий. Дивіться: працюєте ви собі на роботі, встаєте ранком, приходите ввечері, отримуєте певну заробітну плату. Але не дуже її вам вистачає, зарплати цієї. І ось тут вигулькує один ваш хороший знайомий (брат, кум, сват, зять, інший – потрібне підкреслити), з пропозицією підробітку. Скажімо, ввечері після роботи пластикові вікна монтувати. Чи щось інше, але теж таке, за що гроші платитимуть. І можна і на роботу ходити, і підробітком займатись, одне іншому не заважає. Просто ідеально все складається…

Найманий працівник є підприємцем, як сплачувати єдиний внесок

Я і працюю, і підприємець. То чи сплачувати мені єдиний внесок?

Але щоб цим підробітком займатись, потрібно зареєструватись підприємцем. Ну щоб рахунок в банку відкрити, щоб рекламу спокійно в газетах подавати, не боячись податкової. Щоб печатку отримати і контракти та договори підписувати.

Ви, звісно, як людина ділова і цілеспрямована, швидко збираєте всі папери і документи, прямуєте до державного реєстратора, раз-два – і ви вже офіційно зареєстрований підприємцець на спрощеній системі оподаткування.

Вам пояснюють, що до податкової потрібно сплачувати єдиний податок. Це вам зрозуміло.

Також вам кажуть, що потрібно сплачувати і єдиний соціальний внесок  - до пенсійного фонду. В розмірі не меншому 34,7… Стоп, стоп! Це вже вам незрозуміло. Адже відрахування до пенсійного фонду вже утримуються з вашої зарплати вашим роботодавцем.

То що це виходить? Якщо ви працюєте у роботодавця, і одночасно є приватним підприємцем – вам потрібно сплачувати двічі?

Інакше кажучи, якщо підприємець – фізична особа є одночасно найманим працівником, то чи потрібно йому сплачувати єдиний соціальний внесок?

Адже єдиний внесок утримується з кожного найманого працівника роботодавцем. І ним же, роботодавцем, перераховується до пенсійного фонду. І якщо ваша нарахована (тобто «на папері») зарплата є не меншою за мінімальну заробітну плату, то єдиний внесок у мінімально необхідній сумі з вас вже утримано. Ви вже заплатили.

То чи потрібно платити двічі?

На це питання є чітка позиція Пенсійного фонду. Наведена нижче інформація взята з офіційних джерел, з департаменту надходження доходів Пенсійного фонду.

Ви є найманим працівником, а значить – застрахованою особою. Ваш роботодавець є вашим страхувальником і платником за вас єдиного внеску. Ваша совість, як і совість роботодавця, чиста.

Але ви ще й підприємець. Перед вами вигулькує закон про сплату єдиного соціального внеску, який чітко вказує, що фізичні особи-підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, є платниками єдиного соціального внеску. І ці фізичні особи в більшості випадків  нараховують його в сумі 34,7% від мінімальної зарплати. (Чого «в більшості випадків»? Та того, що законодавчо ця норма звучить як «34,7% на суми, котрі визначають самостійно, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску». Тобто ви можете сплачувати ці 34,7% і з суми, більшої за мінімальну зарплату. Але найменша дозволена сума береться з  мінімальної зарплати – це є розмір мінімального страхового внеску. І більшість так і сплачують).


Так ось, Пенсійний фонд вважає так: як підприємець ви мусите сплачувати єдиний соціальний внесок на загальних підставах. Адже це чітко і ясно сказано в законодавстві.

Позиція Пенсійного фонду (цитую): «…фізичні особи-підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування і одночасно є найманими працівниками на підприємствах, в установах або організаціях, сплачують єдиний внесок на загальних підставах.» (кінець цитати).

Тобто все ж сплачувати єдиний внесок будете двічі – один раз із заробітної плати, другий раз – як підприємець фізична особа.

Від сплати єдиного внеску звільнені лише пенсіонери за віком або інвалідами і отримують відповідні пенсію чи соціальну допомогу.

Єдиною втіхою для вас є те, що всі сплачені вами кошти у Пенсійний фонд обліковуються на вашому особистому рахунку. І в майбутньому збільшена сума сплати єдиного внеску обернеться вищою пенсією. Коли і наскільки? Ну спитайте щось полегше…

А на сьогодні в нас все, і ось ваш традиційний десерт:

Молодята розповідають:

- Шлюбна ніч була – ух!!

- І хто ж перший сказав “Досить, не можу більше!”?

- Сусід.

А для того, щоб у вас все було “Ух!” у звітності, існує український веб-ресурс для подання звітів в пенсійний та податкову Taxer.ua. Можливості системі повністю охоплюють всі потреби звітування, є податковий календар і достатня безкоштовна база знань. А ще є така родзинка - довідник реквізитів сплати єдиного внеску для кожного регіону України. Ви там обов’язкого знайдете свій район чи місто, буде вказано номер рахунку, ЄДПРОУ отримувача та ін, потрібне для плати єдиного внеску.

Щоб у звітах був прогрес – підпишись на RSS! (він же – на  електронну пошту)

Щоб новин відчути вітер – зафоловтесь на мій TWITTER!

З повагою, Консультант

Дякую, що додали цю статтю в:
РћРїСѓР±Р»iкувати Сѓ twitter.com Написати в своему блозi livejournal

6 комментариев

 1. Микола пишет:

  Через цей маразм довелося “закритися”. Одна справа, коли ФО-ПП тільки й займається підприємництвом, працюючи (умовно кажучи) по 8 годин на добу. Зовсім інша, коли маєш повний робочий тиждень, а підприємництвом (без найманих працівників) займаєшся у вільний від основної роботи час. Ось тут вже треба працювати по 16 годин на добу, щоб бути в рівних умовах по сплаті ЄСВ. Інакше доходів вистачає тільки на сплату податку та ЄСВ. Чим не рабство? І заради чого? Щоб в підсумку отримати колись мінімальну пенсію?
  Для такої категорії ФО якось і ПП не клеїться. Тут достатньо було б сплачувати податок з прибутку. І це було б прозоро. А так …
  Одним словом – МАРАЗМ.

 2. світлана пишет:

  Підтримую повністю!!! Взагалі скотство якесь. Виходить, краще зареєструвати юридичну особу – якесь приватне підприємство, тоді цю фігню можна обійти?

 3. Роман пишет:

  це не маразм і не скотство, шановні дописувачі. Це протизаконна діяльність Пенсійного Фонду України.
  Загалом все дуже просто, суб`єктом сплати пенсійного внеску, є не найманий працівник і не ФОП, а ЛЮДИНА, ФІЗИЧНА ОСОБА З КОНКРЕТНИМ ДРФО. Тому ніхто не може вимагати сплачувати внесок в ПФ більший за мінімальний (сумарно, скільки місць праці у тебе б не було). Вся справа в тому, що шукати правди в наших судах безглуздо, а на рішення ЄСПЧ нашим недолугим чинушам начхати. Але все до пори до часу. Не забувайте своїх “героїв”, а то влада зміниться і вони дуже швидко “правдолюбами” стануть.

 4. sweety пишет:

  Це протизаконна діяльність Пенсійного Фонду України. Підтримую повністю!!! Я б навіть спробувала звернутися до Європейського Суду з прав людини, щоб це нафік оскаржити. Лише руки не доходять та однодумців, які б підтримали, ще не знайшла…

 5. Consultant пишет:

  На жаль, якщо б вже діяла накопичувальна система – ви знали би, що всі ваші накопичені (сплачені до Пенсійного) кошти є на вашому особистому пенсійному накопичувальному рахунку (тобто і ті, що з зарплати, і ті, що з підприємницької дівяльності – вони всі б клались на рахунок, подібний до пенсійного депозиту). Але вже років 10 тягнеться ця історія, і, на жаль, ніяк руки не дотягнуться у мужів державних до цієї справи..

 6. Дмитрий пишет:

  Підкажіть будь-ласка, зареєстрували ПП у міськвиконкомі 09.04.13 і отримали виписку 15.04.13. Прийшли в податкову щоб зареєструватися на 2 групу єдиного податку 17.04.13. Оскільки в цьому місяці ми не можемо перейти відразу на 2 групу то в заяві указано з 1.05.13. Але у податковій говорять щоб уже зараз сплатили єдиний податок 230грн., в іншому випадку вони будуть довго робити це свідоцтво платника ЄП. Наскільки я знаю ЄП платиться за поточний місяць, починаючи з місяця реєстрації, тобто до 20 травня і потрібно заплатити. Чи можуть податківці таке вимагати і чи можуть відмовити або затягнути видачу свідоцтва платника ЄП?????

Написати коментар

XHTML: Ви можете використовувати теги: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>